Polscy łowcy planet znów triumfują
Polscy łowcy planet znów triumfują
ŁUKASZ KANIEWSKI
Najodleglejszą z odkrytych dotychczas we wszechświecie planet znaleźli polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego. Dokonali tego przy wykorzystaniu zupełnie nowej metody: mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Metoda ta pozwala znajdywać planety bardzo odległe i tak małe jak Ziemia.
Polsko-amerykański zespół naukowy OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment) współpracujący z japońsko-nowozelandzkim zespołem MOA (Microlensing Observations in Astrophysics) wpadł na trop odległej planety w lipcu zeszłego roku. Odkryty układ planetarny znajduje się 17 tys. lat świetlnych od Słońca. Składa się z małej czerwonej gwiazdy o masie około 0,4 masy Słońca i krążącej wokół niej planety typu Jowisza. Artykuł o odkryciu ukaże się w prestiżowym czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters". Ważne jest ono przede wszystkim dlatego, że dowodzi przydatności nowego sposobu poszukiwania odległych planet - tak zwanej metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Teoretyczny fundament pod tę metodę położył już Albert Einstein. W ogólnej teorii względności stwierdził on, że pole grawitacyjne gwiazdy może ugiąć światło. W szczególnym przypadku masa może działać jak soczewka: skupiać i wzmacniać blask odległej gwiazdy. Na początku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta