Leczenie chorego systemu
Leczenie chorego systemu
Podstawowym zadaniem reformatorów systemu służby zdrowia jest podjęcie decyzji co do sposobu zarządzania zakładami opieki zdrowotnej. Czy warto poprawiać system właściwy dla administracji publicznej, czy raczej trzeba się zdecydować na formy znane z gospodarki rynkowej?
Unikanie rozstrzygnięcia tego dylematu jest grzechem pierworodnym rządowej propozycji rozwiązania kryzysu finansowania ochrony zdrowia, która została zawarta w listopadowej inicjatywie ustawodawczej. Z jednej strony zawiera ona postulat nadania szpitalom charakteru spółek prawa handlowego, z drugiej - blokuje strukturę ich własności. Z jednej strony otwiera możliwości emisji obligacji dla finansowania deficytów szpitali, z drugiej - sztywno reglamentuje ten proces. W efekcie projekt stał się celem krytyki z obu stron. Zwolennicy pełnej odpowiedzialności administracji publicznej za ochronę zdrowia krytykują go za otwarcie na prywatyzację i rynek, a zwolennicy rynku - za niekonsekwencję.
Nieustalenie przez polskich polityków zasad ustroju finansów publicznych będzie zawsze grozić pojawianiem się rozwiązań dyktowanych chęcią uzyskania doraźnej popularności. Tymczasem zmiany w sposobie organizowania systemu ochrony zdrowia, podobnie jak i innych usług publicznych, nie mogą wynikać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta