Jak ograniczyć rezerwy dewizowe
MF kontra NBP
Jak ograniczyć rezerwy dewizowe
Ministerstwo Finansów opowiada się za obniżeniem stóp procentowych do poziomu 26 proc. Według NBP, taka decyzja groziłaby wzrostem inflacji. Sejm natomiast obradował wczoraj nad rezolucją wzywającą instytucje z obu stron ulicy Świętokrzyskiej do podjęcia "natychmiastowych wspólnych działań zmierzających do rozwiązywania problemów długu publicznego oraz obniżenia kosztów jego obsługi". Uchwała taka nie ma jednak żadnej mocy wiążącej.
Spór o stopy
Wiceminister finansów, Krzysztof Kalicki powiedział wczoraj dziennikarzom, że obniżenie stóp procentowych ograniczyłoby rosnący napływ dewiz do Polski, poprzez zmniejszenie atrakcyjności lokowania kapitału krótkoterminowego. Resort przyznaje jednak, że na razie dewizy pochodzą głównie z handlu przygranicznego, a nie ze spekulacji zagranicznych inwestorów portfelowych. Wiceprezes NBP, Witold Koziński powiedział wczoraj po południu, że prawdopodobnym skutkiem obniżenia stóp procentowych byłoby przyspieszenie inflacji. Mógłby się u nas powtórzyć scenariusz z Węgier, gdzie w zeszłym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta