Wyjątki od reguły przy decyzjach zarządu
Wyjątki od reguły przy decyzjach zarządu
AGNIESZKA STEFAŃSKA
Decyzje dotyczące nieruchomości wspólnej podejmują wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Czynności tzw. zarządu zwykłego wykonuje zarząd wspólnoty bez konsultacji z pozostałymi właścicielami. Gdy jednak zarząd chce sprzedać część nieruchomości lub przeprowadzić kosztowny i nieplanowany remont, musi uzyskać zgodę właścicieli lokali.
Uchwały zapadają większością udziałów, ustawa jednak przewiduje w tej kwestii pewne wyjątki. Ogólną zasadą jest, że wszystkie decyzje wspólnoty podejmują w postaci uchwały.
Wspólnoty mieszkaniowe dzieli się na duże i małe, gdzie jest do siedmiu właścicieli. Zasady zarządzania nieruchomością przez dużą wspólnotę reguluje głównie ustawa o własności lokali z 1994 roku, małe podlegają jedynie przepisom kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.
Wybór zarządu
Małe wspólnoty nie mają obowiązku wybierać zarządu, funkcje tę mogą pełnić wszyscy właściciele mieszkań. Decyzje zapadają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta