Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: Komentarz eksperta

02 sierpnia 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | PS

Komentarz eksperta

PRZEMYSŁAW STOPCZYK

radca prawny, wspólnik Kancelarii Radców Prawnych P. Stopczyk & R. Mikulski

Sposób zabezpieczenia pożyczki czy kredytu jest uzależniony przede wszystkim od ich wysokości oraz przeznaczenia i powinien w maksymalnie szeroki sposób chronić interesy wierzyciela. Z drugiej strony, nie powinien być zbyt uciążliwy dla przedsiębiorcy i odstraszać go od podejmowania współpracy z pożyczkodawcą lub kredytodawcą. Optymalnym rozwiązaniem z pewnością pozostaje znalezienie złotego środka, który będzie satysfakcjonujący dla obydwu stron i umożliwi przedsiębiorcy pozyskanie dodatkowych środków na prowadzenie działalności bez zbędnych kosztów i dodatkowych utrudnień.

Należy pamiętać, że zabezpieczenia pożyczek, kredytów i innych wierzytelności można podzielić na rzeczowe i osobiste. W przypadku pierwszych odpowiedzialność dłużnika ogranicza się do określonej rzeczy, na której został ustanowiony np. zastaw. Natomiast zakres odpowiedzialności w przypadku zabezpieczeń osobistych rysuje się w nieco bardziej skomplikowany sposób - osoba udzielająca takiego zabezpieczenia odpowiada całym majątkiem istniejącym i przyszłym za zwrot należności. Warto również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3293

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament