Dobra Firma Vademecum: Jak sumujemy pomoc de minimis
Jak sumujemy pomoc de minimis
OLGA GAJDA
Choć większość pożyczek w funduszach pożyczkowych jest niżej oprocentowana w porównaniu z ofertą bankową, nie we wszystkich przypadkach zalicza się je do pomocy publicznej.
W związku z tym, nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy dotychczas skorzystali z takich pożyczek, muszą kogokolwiek informować o uzyskanych korzyściach. Tylko część linii pożyczkowych przedstawionych w tabelach zalicza się do pomocy de minimis.
Do pomocy publicznej zaliczają się bowiem jedynie takie pożyczki, które m.in. udzielane są ze środków publicznych (z polskiego budżetu, urzędów gmin i marszałka itd.) i jednocześnie są niżej oprocentowane od komercyjnych kredytów udzielanych w bankach.
Nisko oprocentowane pożyczki będące pomocą publiczną to (z pewnymi wyjątkami, o których piszemy więcej w artykule "Przybędzie pożyczek, ale wzrośnie ich oprocentowanie" ) na przykład pożyczki udzielane w funduszach pożyczkowych dokapitalizowanych w ostatnich latach przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Ponieważ pożyczki te udzielane są zgodnie z pomocą de minimis, przedsiębiorcy mają prawo do tańszych pożyczek dopóty, dopóki nie uzyskają w ciągu 3 lat więcej niż 100 tys. euro pomocy publicznej zaliczanej do de minimis.
CO TO JEST...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta