Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głos na wagę złota

02 sierpnia 2004 | Prawo | SS

Kodeks spółek handlowych Prawo weta sposobem na zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa?

Głos na wagę złota

STANISŁAW SOŁTYSIŃSKI

Projekt ustawy o tzw. złotej akcji stwarza szansę na przyspieszenie prywatyzacji przy mniejszym zaangażowaniu Skarbu Państwa przede wszystkim w strategicznych spółkach giełdowych.

Jak już pisałem w pierwszej części artykułu ( "Rz" z 30 lipca ), spółki, w których podmiotowi ponoszącemu małe ryzyko finansowe służą silne uprawnienia w zarządzaniu lub nadzorze albo wetowaniu doniosłych aktów korporacyjnych, są często omijane przez instytucjonalnych inwestorów, zwłaszcza strategicznych, którzy uważają je za sprzeczne z zasadami "corporate governance".

Ze względu na to, że uprawnienia osobiste nie mogą przyznawać silniejszych uprawnień niż wynikałoby to z akcji przyznających podwójne prawo głosu z akcji (art. 354 § 1-4; wszystkie przepisy odnoszą się do k.s.h. ), rząd stoi wobec dylematu: jak zapewnić bezpieczeństwo państwa w spółkach o strategicznym znaczeniu. Kolejni ministrowie Skarbu Państwa (msp) starają się zachować znaczne pakiety akcji w takich spółkach jak Orlen czy kluczowe spółki sektora energetyki. W Orlen Skarb Państwa (SP) doprowadził do ograniczenia prawa głosu posiadaczy większych pakietów akcji do 20 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3293

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament