Jak poznać, że to faktoring
Problemy z definicją i podstawą opodatkowania
Jak poznać, że to faktoring
Zgodnie z nową ustawą o VAT zwolnienie mające zastosowanie do usług finansowych nie dotyczy usług faktoringu.
TOMASZ CHENTOSZ, MAREK ŚWIERCZEWSKI
Ze względu na brak przepisów regulujących instytucję faktoringu powstają wątpliwości co do zakresu czynności składających się na usługę faktoringu oraz sposobu określenia podstawy opodatkowania. Konieczność rozstrzygnięcia tych wątpliwości była już podnoszona na łamach prasy, jednakże dotychczas zagadnienie to nie doczekało się oficjalnej interpretacji Ministerstwa Finansów.
BRAK LEGALNEJ DEFINICJI
Problemy z określeniem zakresu transakcji, jakie należy rozumieć pod pojęciem faktoringu, wynikają z braku legalnej definicji tego terminu. Dlatego trzeba odwołać się do interpretacji tego pojęcia na gruncie VI dyrektywy . Pomocna może być również praktyka wypracowana w innych krajach Unii Europejskiej.
W wyroku z 26 czerwca 2003 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że z usługami faktoringu mamy do czynienia, gdy transakcje cesji wierzytelności dokonywane są w sposób ciągły na podstawie zawartej umowy. ETS wskazał także, że podstawową funkcją faktoringu jest uwolnienie faktoranta od ciężaru egzekwowania wierzytelności, a ponadto - w przypadku faktoringu właściwego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta