Kandydaci na parkiet
Kandydaci na parkiet
FOT. PIOTR KOWALCZYK
MICHAŁ PRZYBYŁOWSKI, MACIEJ DZIERŻANOWSKI
Od kilku lat podejmowane są - niestety mało skuteczne - próby włączenia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w proces konsolidacji europejskiego i regionalnego rynku kapitałowego. Tymczasem czas ucieka, zaś proces prywatyzacji GPW, który w końcu nabrał większego rozpędu, wymaga podjęcia odpowiednich decyzji. Prywatyzacja ma bowiem zapewnić GPW udział i przetrwanie na globalnym, europejskim i co najważniejsze - regionalnym rynku kapitałowym.
Próba współpracy z Euronextem w postaci wspólnego dostępu do systemów giełdowych nie przynosi specjalnych efektów. Ostatni wspólny szturm tych dwóch giełd na Wilno okazał się również fiaskiem. W działaniach tych można dostrzec brak determinacji i strategicznego zamysłu.
Panna na wydaniu
Potrzeba prywatyzacji GPW jest w miarę oczywista i nie wymaga dłuższej analizy - państwo jako właściciel jest często nieefektywne, a na to, żeby giełda była nieefektywna, nie możemy sobie pozwolić. Przyjęty model funkcjonowania spowodował, że GPW nie miała okazji przejść etapu "mutualizacji", czyli okresu, w którym byłaby własnością jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta