Zawsze na wyjeździe
Zawsze na wyjeździe
Piłkarze Tereka z Pucharem Rosji, z prawej Ramzan Kadyrow
(C) AFP / ALEXANDER WILF / SP
W maju grający w rosyjskiej drugiej lidze Terek został pierwszym czeczeńskim zespołem, który zdobył Puchar Rosji. Piłkarze dokonali tego trzy tygodnie po tym, gdy w zamachu zginął prezes ich klubu i prokremlowski prezydent republiki Czeczenii w jednej osobie, Ahmad Kadyrow. Finałowe zwycięstwo nad Kryliami Sowietow Samara nie było - jak chcieli to widzieć niektórzy komentatorzy - opowieścią o uciśnionym narodzie biorącym na boisku odwet na najeźdźcach. W składzie Tereka zdecydowaną większość stanowią Rosjanie, klub jest finansowany z budżetu republiki czeczeńskiej, czyli de facto przez Kreml. Mimo to Grozny nie spał tamtej nocy: na ulicach tańczono z radości i strzelano na wiwat.
Piłkarz Basajew
O rzece Terek niektórzy mówią, że jest kaukaskim Rubikonem. Ma 600 kilometrów i, choć użyczyła nazwy klubowi z Groznego, wcale nie przepływa przez stolicę Czeczenii. Miasto przecina jej dopływ, Sundża. Oddalony o 25 kilometrów Terek jest jednak bardziej symboliczny - od XV wieku był naturalną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta