Twarze Króla Kotów
Twarze Króla Kotów
Balthus "Pokój turecki", 1963 - 1966 FOT. (C) CENTRUM POMPIDOU W PARYŻU O Balthusie przez lata mało kto w Polsce słyszał. Dopiero wieści o niebotycznych cenach uzyskiwanych przez obrazy malarza przyznającego się do polskich korzeni roznieciły zaciekawienie jego sztuką i osobą. Najwięcej mówiono w 1998 roku, gdy wrocławska Akademia Sztuk Pięknych nadała mu tytuł honoris causa i z tej okazji leciwy mistrz pierwszy raz pojawił się w kraju przodków.
Przy okazji w tamtejszym Muzeum Narodowym zorganizowano skromniutki pokaz prac Balthusa. Wystawa nie zaspokoiła w najmniejszym stopniu apetytu na jego twórczość, a brak jakiegokolwiek katalogu sprawił, że o życiu artysty wciąż wiedziano niewiele.
Mity pod lupą
Wreszcie jest okazja nadrobić zaległości: nakładem oficyny Noir sur Blanc ukazały się aż dwa tomy poświęcone Balthasarowi Klossowskiemu de Rola. Obydwie pozycje to rozmowy rzeki przeprowadzone z malarzem pod koniec życia - bo wcześniej odmawiał udzielania wywiadów. "Balthus. Pod prąd" autorstwa Contanza Costantiniego składa się z tuzina rozmów nagranych między 1989 a 1996 rokiem, ilustrowanych zdjęciami rodzinnymi bohatera; w książce "Balthus. Samotny wędrowiec w krainie malarstwa" znalazło się pięć wywiadów zarejestrowanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta