Decyzje potrzebne natychmiast
Decyzje potrzebne natychmiast
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
STANISŁAWA GOLINOWSKA
Reformowanie systemu opieki zdrowotnej jest w każdym kraju przedsięwzięciem bardzo trudnym i nie przynosi od razu korzyści wszystkim jego uczestnikom. Jednak to, co dzieje się w Polsce, ma chwilami cechy sytuacji beznadziejnej. Proces naprawy trzeba rozpatrywać w trzech aspektach: kierunku reformy, koordynacji całego systemu i bieżącego zarządzania. Tymczasem propozycje zmian są jedynie fragmentaryczne.
Wśród ekspertów od dawna istnieje pewien konsensus co do minimum cech racjonalnego systemu opieki zdrowotnej. W debacie publicznej dominują jednak pomysły kolejnych cudownych "naprawiaczy" - także wybitnych lekarzy, którzy chcą zarządzać tym skomplikowanym systemem w przeświadczeniu, że zrobią to lepiej niż poprzednicy. Nie mają jednak kwalifikacji do zarządzania. Mają natomiast ambicje polityczne i przejściowe zwykle poparcie środowiska. Brakuje im też woli racjonalizacji systemu przy wykorzystaniu opinii niezależnych ekspertów. Słuchając tych pomysłów, trudno oprzeć się wrażeniu, że chodzi przede wszystkim o "przypilnowanie" podziału środków.
Eksperci są zgodni, że...
Minimalny obszar zgody eksperckiej co do kierunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta