Polski usługodawca, ale usługa w Unii
Kto komu wystawia fakturę i z jakim podatkiem
Polski usługodawca, ale usługa w Unii
Polska firma świadczy usługi budowlane w Czechach. Przy ich wykonywaniu korzysta z usług polskich podwykonawców. Jak ułożyć stosunki pomiędzy polskim usługodawcą, polskim podwykonawcą i czeskim nabywcą, by uniknąć wielu uciążliwych obowiązków administracyjnych w Czechach, związanych z rejestracją dla celów tamtejszego VAT?
ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI
Moja firma świadczy usługi budowlane, między innymi na terenie Czech. Jesteśmy zarejestrowani jako polski podatnik VAT, a nasz odbiorca - jako podatnik czeski. W zakresie usług montażowych korzystamy z podwykonawców. Są to polskie firmy zarejestrowane jako polscy podatnicy VAT. Czy my albo nasi podwykonawcy musimy się zarejestrować jako czescy podatnicy VAT? Jak powinno wyglądać fakturowanie? Czy dopuszczalne jest, aby nasi podwykonawcy wystawili nam faktury z polskim VAT, a my czeskiemu odbiorcy faktury "handlowe", bez VAT, z adnotacją, że obowiązek rozliczenia VAT leży po stronie nabywcy usługi? - pyta czytelnik DF.
Nie jest oczywiste, w jaki sposób należałoby zakwalifikować te usługi w świetle przepisów ustawy o VAT o miejscu świadczenia usług. Możliwe jest bowiem potraktowanie ich jako usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta