Inwestorzy zawsze patrzą w przyszłość
Inwestorzy zawsze patrzą w przyszłość
Decyzje RPP w sprawie stóp procentowych mają wpływ na zachowanie gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw, ale ich efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach. Inaczej reagują rynki finansowe, a w szczególności rynek obligacji, którego zachowanie odzwierciedla oczekiwania co do przyszłego poziomu stóp procentowych.
Z analizy zmiany rentowności na rynku papierów skarbowych w dniu posiedzeń RPP wynika, że zwiększona nerwowość i zmienność notowań na rynku jest nieodłącznym elementem gry rynkowej poprzedzającej decyzję Rady. Zmiany rentowności w godzinach przed publikacją wyniku posiedzenia mogą nawet dochodzić do 15 punktów bazowych (bp).
Niepewność jest tym większa, im bardziej różnią się w kwestii zmiany stóp procentowych poglądy dilerów mogących zaangażować w zakup obligacji znaczące środki. Oczywiście oprócz racjonalnych przesłanek, którymi kierują się dilerzy, w tle działają mechanizmy psychologiczne. Mogą im bowiem "puszczać nerwy", co powoduje zamykanie lub odwracanie zajętych pozycji rynkowych i prowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta