Mocny złoty to też problem
Mocny złoty to też problem
SZYMON KARPIŃSKI
Dobre wyniki gospodarki, względna stabilizacja sceny politycznej i wreszcie Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, zwiększyły wiarygodność naszego kraju w oczach inwestorów. Od 1 maja złoty umocnił się do euro o około 10 procent. Przedsiębiorcy i ekonomiści ostrzegają, że jeśli nasza waluta będzie nadal rosła w siłę, a kurs spadnie poniżej 4,20 złotego za euro, eksport dla większości przedsiębiorstw przestanie być opłacalny.
Dziś euro jest wymieniane za około 4,40 złotego. Z badań przeprowadzonych przez ekspertów NBP wynika, że jeśli złoty umocni się o kolejne 5 procent (do 4,20 za euro), to ponad połowie eksporterów przestanie się opłacać sprzedaż towarów za granicą (średnia wskazań wyniosła 4,12 zł). Nie do zaakceptowania dla większości eksporterów jest kurs dolara poniżej 3,70 zł (średnia wskazań to 3,64 zł).
Kurs walutowy wpływa także na atrakcyjność importu. Połowa przedsiębiorstw uważa, że problemy ze zbyciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta