Nie musimy zwracać mienia wysiedlonym Niemcom
Nie musimy zwracać mienia wysiedlonym Niemcom
"Rz": O reprywatyzacji wciąż głośno. Rosną rozmiary roszczeń i liczba polskich skarg w Trybunale strasburskim. Czy wiadomo, jaką zamykają się kwotą?
ANDRZEJ ZOLL: Nie jestem w stanie przedstawić takiego szacunku. Gdy w 1999 r. stała na porządku dziennym kwestia ustawy reprywatyzacyjnej, i to w ograniczonym zakresie, obliczano jej koszt na grube miliardy złotych. W każdym razie są to olbrzymie kwoty i trzeba sobie powiedzieć szczerze: Polski na to nie stać. Potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna, która by generalnie załatwiała te sprawy, ale trzeba uwzględniać sytuację kraju. Nie musi to więc być rekompensata stuprocentowa.
Jednak niektórym, a może tylko niektórym, udaje się coś odzyskać na drodze sądowej.
Sądy nie kierują się zasadą sprawiedliwości czy względami finansowymi, a literą prawa. Natomiast art. 2 /prawo/doc/kon0204.html">konstytucji mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, realizującym zasady sprawiedliwości społecznej. Nie chodzi więc tylko o czystą literę prawa, ale musi ona odpowiadać pewnym standardom sprawiedliwości. Nie można zaspokajać roszczeń jednej czy też kilku grup kosztem całego społeczeństwa, które musiałoby obniżyć standard życia, bo będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta