Historia pisana wybiórczo
Historia pisana wybiórczo
IGNACY RUTKIEWICZ
W cieniu dyskusji o Polsce w zjednoczonej Europie pozostaje temat wymagający wyjaśnienia. Zajmuje się nim w swojej książce "Jak być Polakiem w Unii Europejskiej" prof. Antoni Furdal, językoznawca i germanista z Uniwersytetu Wrocławskiego (wyd. Atla2, Wrocław 2003). Autor zastanawia się nad polską obecnością nad Odrą i Bałtykiem, miejscem ziem zachodnich i północnych w świadomości Polaków, procesami repolonizacji i regermanizacji, sąsiedztwem polsko-niemieckim.
Mottem tych rozważań mogłyby być słowa Jana Nowaka-Jeziorańskiego: "organizm państwowy, który wyłonił się po upadku porządku jałtańskiego w 1989 roku, jest o wiele mocniejszy i zdrowszy zarówno w sensie swego potencjału gospodarczego, jak i zwartości etnicznej od Polski z roku 1939. W całej powojennej działalności utrwalenie granicy na Odrze i Nysie było dla mnie celem równorzędnym z odzyskaniem suwerenności, bo po bezpowrotnej utracie ziem wschodnich państwo polskie bez ziem zachodnich nie byłoby zdolne do samodzielnego bytu".
Pojednanie bez amnezji
Problem ciągłości kulturowej na nowych kresach zachodnich pojawił się wraz z migracją na zachód ludności polskiej, głównie z dawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta