Coraz mniejszy majątek a więcej zobowiązań
Co dalej z prywatyzacją
Coraz mniejszy majątek a więcej zobowiązań
Obecny rząd, niezależnie od prowadzonej "tradycyjnej" prywatyzacji, ma zamiar zrealizować zaległe zobowiązania wobec emerytów, rencistów, sfery budżetowej, jakie nałożyły na niego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. I na to, jak zapowiada premier Oleksy, ma być wykorzystany pozostały jeszcze majątek państwowy. Planuje się również przeznaczenie części majątku na "mutacje" programu NFI, czyli tworzenie podobnych funduszy, będących częścią składową reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. Czy na spełnienie tych zobowiązań wystarczy posiadanego jeszcze przez państwo majątku?
Budżet państwa jest winny emerytom, rencistom, części sfery budżetowej 11, 3 mld zł (113 bln starych zł) licząc w cenach z lat, w których te zaległości powstały, czyli bez uwzględniania inflacji. Tak wyliczyło Ministerstwo Finansów.
Składa się na to wynik 5 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. 29 stycznia 1992 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że osobom zatrudnionym w sferze budżetowej w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 1991 r. nie waloryzowano płac i z tego tytułu należy im się kwota około 700 mln zł (7 bln starych zł) .
W tym samym czasie nie wypłacono dodatków branżowych niektórym emerytom i rencistom za pracę w szczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta