Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emeryci: głosy na miarę zwycięstwa

11 kwietnia 1995 | Gazeta | ma.s.

Czy "ruszenie" systemu ubezpieczeń społecznych jest możliwe? Tak, ale jest jeden warunek: wybory muszą się odbywać rzadziej niż co roku.

Emeryci: głosy na miarę zwycięstwa

Małgorzata Subotić

Czy jest grupa społeczna, której głosy wystarczyłyby do wyborczego zwycięstwa? Gdyby niemal 9 milionów polskich emerytów poparło jednego polityka, to z całą pewnością znalazłby się on w drugiej turze wyborów prezydenckich i najprawdopodobniej by je wygrał. A ugrupowanie polityczne, które zdołałoby pozyskać głosy tej grupy, stałoby się największą frakcją w parlamencie.

Recepta zdaje się być prosta i niepokojąco nęcąca w tej prostocie. Mniej więcej jedna trzecia uprawnionych do głosowania Polaków otrzymuje dochody z jednego źródła -- w postaci emerytur i rent. Wysokość świadczeń przesądza o standardzie życiowym tych ludzi, o jakości tego wszystkiego, co można dostać za pieniądze. W wychodzącym z komunizmu społeczeństwie inne źródła materialnego zabezpieczenia sobie schyłku życia -- dochody z prywatnego kapitału -- są jeszcze absolutnym marginesem.

Polityk -- pryncypał emeryta

Rolę pryncypałów emerytów i rencistów spełniają politycy. W odniesieniu do żadnej z grup decyzje rządzących nie mają tak bezpośredniego wpływu na uzyskiwane dochody. Właściwie to rządzący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 452

Spis treści
Zamów abonament