Województwo samorządowe
Decentralizacja po prostu się opłaca
Województwo samorządowe
Rozmowa z dr hab. Zytą Gilowską, sekretarzem krajowym Unii Wolności ds. samorządu terytorialnego
Personalne emocje kongresu krajowego Unii Wolności przysłoniły ważny dokument przyjęty przez delegatów: "Kartę reform ustrojowych". Stawiając w niej diagnozę, że reformy ustrojowe stanęły w miejscu, proponujecie swoją wizję drugiej tury zmian.
Chaos władzy wykonawczej, niesprawność i marnotrawstwo administracji oraz niemożność wyegzekwowania prawa przez sądy i policję można przezwyciężyć wprowadzając decentralizację administracji i finansów publicznych, reformę urzędów i instytucji centralnych, wraz z powołaniem apolitycznego korpusu służby cywilnej, oraz całościową, radykalną reformę wymiaru sprawiedliwości. Ta ostatnia oznacza usprawnienie i skrócenie procedur w sprawach cywilnych i gospodarczych, obniżenie kosztów sądowych, wprowadzenie systemu kasacji orzeczeń i skutecznej egzekucji orzeczeń prawomocnych. Konieczne jest znaczące dofinansowanie wymiaru sprawiedliwości i pozyskanie najlepszych prawników. Policja winna otrzymać większe uprawnienia w walce z gangami, uproszczona powinna być policyjna faza procesu karnego. Istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mogą odegrać policje komunalne. Unia będzie też zabiegać, aby każdy obywatel i każda gmina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta