Stymulator mózgu
Stymulator mózgu
Za pomocą stymulacji elektrycznej wybranych fragmentów mózgu u części pacjentów, cierpiących na chorobę Parkinsona, można zmniejszyć, a nawet zlikwidować drżenie kończyn, co znacznie łagodzi objawy schorzenia. Metoda od trzech lat stosowana jest w Szwecji, a także w kilku innych krajach, m. in. we Francji. W Polsce, poza wąskim gronem specjalistów, nie jest znana. Najgorzej, że wciąż nie jest wogóle stosowana, tym czasem chorych co roku przybywa.
O metodzie tej miałem okazję porozmawiać z prof. Bjoernem Meyersonem, szefem zespołu ds. neurochirurgii szpitala Karolińska pod Sztokholmem, podczas jego pobytu w Polsce. Namawia do jej zastosowania, bo daje znakomite efekty. -- Elektryczna stymulacja mózgu jest nową operacyjnego leczenia objawów tej groźnej choroby -- twierdzi uczony.
Od niedawna powoli trafia do przekonania Polaków, jak niebezpiecznym i często występującym zaburzeniem jest choroba Alzheimera, wciąż jednak mało wiedzą oni o chorobie Parkinsona. Tymczasem jest to najczęstsza choroba neurologiczna. Cierpi na nią średnio jedna osoba na tysiąc. Najczęściej atakuje ludzi w wieku 50--60 lat, ale czasami ujawnia się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta