Rozszerzenie NATO: czynnik czasu
W ciągu ostatnich trzech lat przełamany został kamienny opór Zachodu wobec przyjmowania nowych członków do paktu północnoatlantyckiego
Rozszerzenie NATO: czynnik czasu
Kazimierz Dziewanowski
Szekspir napisał w "Otellu": "Leży jeszcze coś więcej w łonie przyszłości, co się dopiero ma narodzić". Tak samo jednak jak w czasach Szekspira, tak i dziś nie potrafimy odgadnąć ani tego, co się urodzi, ani tego, jaką formę przybierze. Wciąż nie mamy narzędzi do odgadywania przyszłości, a podjęte w ostatnich trzydziestu latach próby stworzenia nauki zwanej futurologią zakończyły się upokarzającym niepowodzeniem.
Piszę o tym, bo pamiętam, jak w latach 1989 -- 91 przyjmowano w Waszyngtonie -- i generalnie mówiąc: na Zachodzie -- wszelkie, najogólniejsze nawet próby zastanowienia się nad przyszłą zmianą układu politycznego w Europie. Reagowano na to w sposób, który wyraźnie miał na celu zniechęcenie nas, przybyszów z innego świata, do zgłaszania fantastycznych i bardzo przez to niebezpiecznych pomysłów. Żaden trzeźwo myślący polityk z tamtej strony świata nie chciał się wdawać w takie dyskusje.
Na początku wzruszano ramionami
Pamiętam, że było tak zarówno podczas pierwszej oficjalnej wizyty premiera nowego polskiego rządu (Tadeusz Mazowiecki, marzec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta