Między standardem a precedensem MFW
Rewolucja kursowa?
Między standardem a precedensem MFW
19 października 1994 r. na konferencji prasowej (1)
, a dwa dni później na konferencji naukowej (2) z udziałem prezes NBP zaprezentowaliśmy publikację (3)
, która zawierała wyniki prowadzonych od kilku lat w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową prac badawczych dotyczących pożądanych zmian w systemie dewizowym oraz polityce walutowej Polski.
Jeden z trzech standardów
Kluczowe dwie tezy publikacji brzmiały następująco: po pierwsze, szybkie przekształcenie złotego w walutę wymienialną według standardów międznarodowych jest potrzebne oraz wykonalne. Z trzech wchodzących teoretycznie w rachubę standardów wymienialności opowiadamy się za tym, który definiują wymagania art. VIII statutu MFW. Natomiast z trzech możliwych wersji wymienialności według standardu MFW proponujemy zastosowanie wariantu pośredniego między restrykcyjnym a liberalnym, tzn. tego, który zakłada zniesienie obowiązkowej odsprzedaży dewiz, ale utrzymuje obowiązek sprowadzania walut obcych do kraju. Zapewnienie złotemu takiego standardu wymienialności jest możliwe i celowe już w połowie 1995 r.
Po drugie, wprowadzenie wymienialności złotego według standardu MFW (dalej: WZ-MFW) powinno być połączone z zastąpieniem dotychczasowej polityki kursu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta