Za co odpowiada sprzedawca
Rys. Rafał Piekarski
Temat tygodnia
Za co odpowiada sprzedawca
Kontrahentem sprzedawcy może być zarówno profesjonalista (przedsiębiorca), jak i konsument (osoba fizyczna). Jednak za oferowane produkty handlowiec odpowiada wobec kupującego przedsiębiorcy na innych zasadach niż wobec konsumenta. Wobec konsumenta jego odpowiedzialność jest znacznie większa. Gdy idzie o przedsiębiorców, to obie strony mają podobne szanse.
ZASADY ODPOWIEDZIALNOŚCI
Już półtora roku obowiązują przepisy, które inaczej ukształtowały odpowiedzialność przy sprzedaży konsumenckiej. Chodzi o ustawę z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1176; dalej: ustawa kons.), która zaostrzyła odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumentów.
Konsument reklamuje towar niezgodny z umową oraz reklamą. Natomiast rękojmia za wady fizyczne i prawne towaru, o której mówi kodeks cywilny , pozostała wyłącznie w stosunkach między przedsiębiorcami.
Przypominamy i porównujemy zasady, jakie rządzą tymi rodzajami odpowiedzialności, żeby sprzedawcy mogli łatwo ustalić, na co mają uważać w obrocie z profesjonalistą, a z czym nie wolno wychodzić im do klienta konsumenta.
ODPOWIADA SIĘ ZA TO, CO W UMOWIE I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta