Rejestruj i pozywaj
Jak bronić znaków towarowych
Rejestruj i pozywaj
Czasami zarejestrowanie znaku towarowego to dopiero początek walki o ochronę praw do niego. Z naruszeniami praw do znaku walczy się przed sądem cywilnym. Warto wiedzieć, czego i w jakich sytuacjach można zażądać.
- Gdzie szukać znaków
- Dokąd po sprawiedliwość
Niezarejestrowany znak towarowy to tylko jedno z oznaczeń handlowych, które samo w sobie nie daje przedsiębiorcy zbyt wiele. Polskie prawo chroni go co prawda, ale wymaga przy tym dość dużego wysiłku dowodowego. Wykorzystanie cudzego oznaczenia jest czynem nieuczciwej konkurencji, ale tylko wówczas, gdy może wprowadzić odbiorców w błąd co do pochodzenia towaru albo usługi (art. 10 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Tę możność wprowadzenia w błąd udowodnić jest dosyć trudno.
O wiele silniejszą ochronę oznaczenia w Polsce gwarantuje dopiero zarejestrowanie znaku w Urzędzie Patentowym i uzyskanie na znak tzw. prawa ochronnego. Przepisy pozwalają rejestrować nie tylko znaki opisujące towary (np. proszki do prania, telewizory, papierosy itp.), ale i służące do oznaczania usług (np. dostawy energii elektrycznej czy usługi telekomunikacyjne). Prawo ochronne można uzyskać w postępowaniu administracyjnym, kończącym się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta