Skrócony termin i niekonstytucyjna treść
Skrócony termin i niekonstytucyjna treść
BOGUSŁAW DZIADKIEWICZ
Do 9 grudnia 2003 r. wszystko było proste: w całej Polsce istniały jednolite zasady ustalania opłat za zajęcie pasa drogowego. Po tym dniu jednak wszystko się zmieniło. Samorządom dano rok na ustalenie wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego.
Gdyby minister infrastruktury na czas nie wydał odpowiedniego rozporządzenia, aby do 9 czerwca 2004 r. weszło w życie, w polskim prawodawstwie powstałaby ogromna luka, prawdziwa dziura prawna.
Zawinił pośpiech
Z tego też względu minister podpisał rozporządzenie przed tą datą. Uczynił to jednak 31 maja 2004 r., co spowodowało, iż akt ten ogłoszono dopiero 7 czerwca ( rozporządzenie w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad - Dz. U. nr 129, poz. 1369). Takie działanie wymusiło skrócenie 14-dniowego vacatio legis, którego wymagają podstawowe zasady państwa prawnego oraz ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Pośpiech był też zapewne powodem niekonstytucyjności tego rozporządzenia, i to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta