Garnitur zamówiony bez wiedzy żony
Garnitur zamówiony bez wiedzy żony
Trudno pogodzić się z faktem, że mąż, idąc do krawca obstalować garnitur, musiałby brać ze sobą żonę, aby wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania męża (umowa o dzieło), generującego dług płatny w przyszłości (zapłata wynagrodzenia po wykonaniu dzieła).
Niedawno (17 czerwca 2004 r.) uchwalono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (k.r.o.) oraz niektórych innych ustaw, w tym kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Zmiana zacznie obowiązywać od 20 stycznia 2005 r. i z całą pewnością wywoła poruszenie, gdyż odnosi się do interesów prawnych milionów Polaków pozostających w związkach małżeńskich i we wspólnocie majątkowej.
W obrocie prawnym małżeństwo odgrywa istotną rolę, gdyż najczęściej łączy się z powstaniem ustawowej wspólności majątkowej obejmującej przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Co więcej, ustawodawca zdaje się dążyć do zwiększania majątku wspólnego małżonków kosztem majątku osobistego każdego z nich. Zgodnie z nowym art. 31 § 2 k.r.o. do majątku wspólnego, a nie osobistego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta