(Nie)odpłatne świadczenie
- Inne artykuły z tego cyklu
(Nie)odpłatne świadczenie
Prawo podatkowe nie definiuje wprost pojęcia nieodpłatnych świadczeń, pozostawiając to podmiotom uczestniczącym w obrocie prawnym, co powoduje próby stosowania przez organy podatkowe rozszerzającej interpretacji tego pojęcia. Z kolei orzecznictwo, kreując na bieżąco praktykę, nie zawsze prezentuje jednolite stanowisko.
Podatkowe konsekwencje nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) stanowią z pewnością zarówno jeden z bardziej kontrowersyjnych, jak i cieszących się zainteresowaniem tematów w prawie podatkowym.
Charakter odsetek
Najsłynniejszym bez wątpienia nieodpłatnym świadczeniem jest czysty zysk w spółce z o.o., który zamiast zostać wypłacony wspólnikom, zostaje zatrzymany w tejże spółce bez odpowiedniej podstawy prawnej. Właśnie na tle jednej z takich spraw, w uchwale 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. FPS 9/02) stwierdzono, iż pojęcie nieodpłatnego świadczenia ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenia w cywilistycznym znaczeniu (działanie lub zaniechanie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta