Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy fatalizm niezrozumienia?

04 października 2004 | Publicystyka, Opinie | JA

U źródeł polsko-niemieckich nieporozumień

Czy fatalizm niezrozumienia?

Wyniki sondażu opinii publicznej, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej"( "Rz" z 22 września ), pokazują, że roszczeniowo-rewindykacyjna polityka wobec Niemiec i Niemców jest przez Polaków akceptowana. W powszechnej ocenie komentatorów to wynik powrotu tematyki historycznej we wzajemnych stosunkach. Historia znów zaczęła Polaków i Niemców dzielić.

Niegdyś Stanisław Stomma odważył się zakwestionować funkcjonujące powszechnie w okresie powojennym przekonanie o historycznym fatalizmie wrogości w stosunkach polsko-niemieckich i wskazał podstawy możliwej współpracy. Ostatnio odżywa poczucie ciążącego na nich fatalizmu. Tym razem to jednak nie fatalizm wrogości, lecz niezrozumienia.

Po 1989 r. wydawało się, że zrozumieć, a przynajmniej porozumieć się będzie łatwiej, bo stosunki polsko-niemieckie można wreszcie oprzeć na pełnej, niezafałszowanej prawdzie historycznej na ich temat. Rychło okazało się, że dążenie do prawdy o przeszłości oznacza podążanie w przeciwnych kierunkach. Polacy, przez cały powojenny okres kultywujący mit historycznej ofiary, zaczęli w latach 90. odkrywać swoje winy (Zaolzie, Jedwabne, akcja "Wisła", powojenne wypędzenia itd.). Niemcy, w okresie powojennym zmagający się ze swoimi winami, zaczęli w latach 90....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3347

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament