Życie krótkie, lecz pełne sławy
Życie krótkie, lecz pełne sławy
Fragment mozaiki z II w. p.n.e. przedstawiającej walkę Aleksandra i Dariusza, poniżej całość W dwudziestej wiośnie życia został królem małego państewka o nazwie Macedonia; w trzydziestej - władcą gigantycznego imperium od Dunaju po Indus. Przez historyków uznany jest za największego wodza w dziejach świata. Usiłowali mu dorównać Cezar i Napoleon. Aleksander wiedział, że jest wielki - gdy słynny filozof Diogenes wyraził życzenie, aby mu nie zasłaniał słońca, odparł: "Gdybym nie był Aleksandrem, chciałbym być Diogenesem".
Wychowanie
Kluczem do zrozumienia Aleksandra jako polityka i jako człowieka jest dwór jego rodziców. Nie przebierano tam w środkach, z zabójstwami włącznie. Przekupstwo było na porządku dziennym - Filip stosował tzw. srebrną broń, zdobywając w ten sposób przychylność i wpływy poza granicami Macedonii. Potrafił wykorzystać niesnaski pomiędzy greckimi państwami, wtrącając się w ich wewnętrzne sprawy, zresztą także militarnie. Od 353 roku usadowił się mocno w Tesalii, zdobył i zburzył Olint, a w 346 r., w trakcie "świętej wojny" o Delfy, zdobył decydujący głos w wewnętrznych sprawach skłóconej Grecji. Ostatecznie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta