Hit roku czy bubel dekady
Przedsiębiorcy nie można obciążyć żadną daniną publiczną w zakresie, w jakim zastosował się do interpretacji prawa w jego indywidualnej sprawie uzyskanej od organu podatkowego - stanowi art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (usdg). Jego konsekwencją jest zmiana art. 14 - 14c ordynacji podatkowej; przepisy te weszły w życie 1 stycznia.
Wiążące interpretacje podatkowe (dalej: interpretacje) jedni przyjęli entuzjastycznie, drudzy nie pozostawili na nich suchej nitki. Ostatecznie zdecydowano, iż szczegółowej analizie zostaną poddane skutki działania tych przepisów w zestawieniu z założeniami. Jest to dość powszechna w ostatnich latach technika tworzenia prawa - metodą prób i błędów.
Z prawnego punktu widzenia najważniejszą cechą podatku jest nakładanie na określone podmioty przez władzę publiczną świadczenia pieniężnego, któremu nie odpowiada wzajemne świadczenie tej władzy. Pociąga to za sobą drugą ważną cechę: obowiązkiem świadczenia podatkowego objęte są tylko te podmioty, które można związać ze stanem faktycznym, z jakim ustawa łączy obowiązek podatkowy. Każdy taki podmiot powinien zatem dokonywać świadczeń na rzecz władzy publicznej, aż w takim i tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta