Możliwości terrorystów są przeceniane
TARIQ RAUF: Wyprodukowanie broni jądrowej nadal jest bardzo trudne. Tylko organizacje państwowe mogą sobie pozwolić na posiadanie kosztownych reaktorów i bardzo zaawansowanych technologicznie urządzeń. Bardzo trudne jest także zdobycie dwóch podstawowych składników niezbędnych do produkcji broni atomowej: wzbogaconego uranu i plutonu. Dlatego obecnie koncentrujemy się na zapobieganiu nielegalnemu przekazywaniu czy "przeciekom" tego rodzaju materiałów do ugrupowań terrorystycznych.
Niektórzy eksperci twierdzą, że nawet gdyby terroryści zdołali zdobyć 25 kilogramów wysoko wzbogaconego uranu, to i tak mogliby zbudować tylko prymitywną "brudną" bombę atomową.
Dlaczego coraz więcej państw chce mieć broń jądrową ?Pierwszą przyczyną jest to, że rywalizacja pomiędzy pewnymi krajami, która istniała już podczas zimnej wojny, ale była tłumiona przez dwa supermocarstwa - przybrała w niektórych przypadkach jawną postać. A ponieważ supermocarstwa nie wywierają już takiego wpływu, jak w przeszłości, pewne kraje dążą do wejścia w posiadanie broni jądrowej dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Reagują w ten sposób na poczucie zagrożenia.
Są na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta