VAT: transport międzynarodowy i reklamacje
Miejscem świadczenia nabytej usługi transportu drogowego jest miejsce, w którym transport ów się odbywa, oczywiście z uwzględnieniem pokonanych odległości. Podstawą opodatkowania w Polsce będzie więc jedynie wartość tej części usługi, która została wykonana w Polsce.
Ponieważ usługa świadczona jest przez podmiot zagraniczny, niezarejestrowany w Polsce dla potrzeb VAT, obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na spółce polskiej. Powinna ona rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą dokonania zapłaty, nie później jednak niż z upływem 30 dni od daty wykonania usługi.
Jeżeli ma dokumentację wskazującą, że towary zostały wywiezione poza terytorium UE (list przewozowy lub dokument SAD), może zastosować stawkę zerową. W razie braku takiej dokumentacji w chwili składania deklaracji VAT właściwa będzie stawka 22 proc. Późniejsze uzyskanie dokumentów pozwoli jednak na zastosowanie stawki 0 proc. (korekta deklaracji).
Polskie przedsiębiorstwo wykonuje na...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta