Gdy kontrahent nie płaci
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Aby zaliczyć wierzytelność do kosztów, musimy więc udokumentować (w sposób wskazany przez ustawodawcę) jej nieściągalność.
POSTANOWIENIE O NIEŚCIĄGALNOŚCIDokumentem uzasadniającym zaliczenie wierzytelności do kosztów może być postanowienie o nieściągalności wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego i uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu (ar. 23 ust. 2 pkt 1 updof). Chodzi tu o rozstrzygnięcie, z którego wynika, że roszczenie wierzyciela nie zostanie zaspokojone. Dowodem nieściągalności może być postanowienie o umorzeniu w całości lub w części postępowania egzekucyjnego w trybie art. 824 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego. Przyczyną umorzenia postępowania jest stwierdzenie, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta