Człowiek nie może decydować
Od kilku tygodni dzieje się dramat Terri Schiavo. Na mocy wyroku Sądu Federalnego USA kobieta, której mózg został poważnie uszkodzony 15 lat temu i która odtąd przebywała bez przerwy w łóżku, podłączona do aparatury odżywiającej ją, została odłączona od źródła pożywienia i napojów. Oznacza to wyrok śmierci.
Opinie na ten temat są przeważnie ideologicznie "ustawiane" przez mass media. Debaty prasowe z reguły kończą się na wskazaniu wyroku prawomocnego sądu. Kryterium prawne jest ostatnio jedynym kryterium w sprawie życia lub śmierci - podobnie było w przeszłości w głośnych debatach na temat aborcji i eutanazji. Media zwykle rozpoczynają komentarz na temat sprawy Terri Schiavo od zdania w rodzaju: "Czy Terri Schiavo ma prawo do śmierci?" Luminarz nauk prawnych z Lublina martwi się obciążeniem psychicznym sędziów, którzy musieli podjąć decyzję, i stwierdza, że jest ona w pełni prawomocna. O życiu i śmierci człowieka nie powinien wypowiadać się prawnik, psycholog, socjolog czy inny przedstawiciel nauk szczegółowych. Żaden z nich bowiem nie jest w tej sprawie kompetentny. Jedynie filozofia może zabierać głos w tej sprawie. Ongiś nauka ta nosiła miano meditatio mortis - rozważań o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta