Może warto być podatnikiem
W artykule "Pobór VAT od gmin jest ryzykowny" ("Rz" nr 71 z 25 marca 2005) Zbigniew Cieśla pisze o niezgodnościach między przepisami ustawy o VAT a przepisami ustaw o finansach publicznych, o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz planem kont dla budżetów samorządowych. Jest zdania, że uwypukla je jeszcze brzmienie regulacji zawartych w VI dyrektywie o VAT, należy więc zmienić ustawę o VAT. Tymczasem z analizy owych niezgodności i zapisów VI dyrektywy w powiązaniu z dorobkiem orzeczniczym ETS wynika wniosek przeciwny: należy zmienić stosowne przepisy ww. ustaw, tak aby stały się zgodne z przepisami o VAT.
Decyduje prawo podatkoweGłówną tezą artykułu jest, że gmina nie może być podatnikiem VAT. Nie ona wykonuje bowiem samodzielnie działalność gospodarczą, lecz jej jednostki organizacyjne. Z przepisów ustawy o samorządzie gminnym wynika jednak, że w celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi. Gmina oraz inna gminna osoba prawna może prowadzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta