Spółka ponad granicami
Do polskiego porządku prawnego zostało w ten sposób wprowadzone rozporządzenie z 25 lipca 1985 r. nr 2137/85/EWG o stworzeniu EZIG, rozporządzenie z 8 października 2001 r. nr 2157/2001/WE o statucie spółki europejskiej, a także dyrektywa z 8 października 2001 r. nr 2001/86/WE uzupełniająca statut spółki europejskiej w części dotyczącej zaangażowania pracowników. Warto pamiętać, że unijne rozporządzenia, w przeciwieństwie do dyrektyw, muszą być w państwach członkowskich stosowane bezpośrednio.
Łatwiejsze powiązania kapitałoweForma prawna spółki europejskiej ma ułatwić podejmowanie działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich UE i umożliwić przedsiębiorcom trwałe wiązanie się kapitałowe z podmiotami z zagranicy oraz zakładanie tam spółek zależnych przy znacząco mniejszych kosztach rejestracyjnych. Do tej pory spółka musiała utrzymywać sieć spółek zależnych bądź oddziałów podległych rozmaitym obowiązkom prawnym, teraz powinna wystarczać jednolita struktura spółki europejskiej. Ponadto po raz pierwszy możliwe będzie przenoszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta