Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Surowy strażnik wiary

19 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PORTRET Kardynał Ratzinger przez 23 lata był najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II Surowy strażnik wiary Kim jest człowiek, który już w pierwszych głosowaniach może zgromadzić prawie połowę głosów uczestników konklawe? Jest jedynym kardynałem, który ma w Internecie aż dwa kluby swoich fanów. Pod adresami www.ratzinger.it oraz www.ratzingerfanclub.com można znaleźć jego bogaty dorobek i dokumenty kongregacji (c) AFP / THOMAS COEX Z Ojcem Świętym podczas ostatnich świąt Bożego Narodzenia (c) AP / OSSERVATORE ROMANO

Niemiecki teolog i arcybiskup Monachium został w 1981 roku powołany przez Jana Pawła II na kluczowe w Kościele stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Zyskał opinię niezmordowanego tropiciela odstępstw od doktryny katolickiej. Temu zawdzięcza "czarną legendę" w mediach.

Rzadko był wymieniany jako kandydat na papieża. Okazuje się jednak, że cieszy się sporą popularnością nie tylko wśród innych kardynałów, ale także w szerokich kręgach świeckich katolików oraz intelektualistów innych orientacji.

Bardzo charakterystyczne było zdarzenie, które o kilka tygodni poprzedziło śmierć Jana Pawła II. Pod koniec lutego umarł Don Luigi Giussani - ksiądz, który założył w latach sześćdziesiątych ruch katolicki Wspólnota i Wyzwolenie ("Communione e liberazione"). Kardynał Ratzinger przyjechał na jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 3512

Spis treści
Zamów abonament