Odwołanie albo śmierć
Najczęściej jednak pełnomocnictwo wygasa, bo po prostu odwołuje je mocodawca.
Umocowanie wygasa też, gdy pełnomocnik zrzeknie się go lub gdy upłynie termin, na jaki zostało ustanowione. Stanie się tak również, gdy ziści się warunek tzw. rozwiązujący, jeśli pełnomocnictwo zostało ograniczone terminem lub warunkiem lub gdy pełnomocnik dokonał czynności prawnej, do której został umocowany.
Pełnomocnictwo wygasa również, gdy mocodawca utraci zdolność do czynności prawnych. Nie może bowiem wówczas dokonywać ich ani samodzielnie, ani przez pełnomocnika. Musi go wtedy zastępować przedstawiciel. Wygaśnięcie pełnomocnictwa oznacza, że pełnomocnik traci umocowanie do działania w imieniu mocodawcy.
Najprościej odwołaćPełnomocnictwo to stosunek prawny oparty na zaufaniu między mocodawcą a pełnomocnikiem. Z jego osobistego charakteru wynika wyrażona w art. 101 § 1 k.c. zasada, że pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane.
Dokonuje tego mocodawca przez jednostronne oświadczenie woli. Dla swej skuteczności nie wymaga się, aby przyjął je pełnomocnik. Podobnie jak oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa, również oświadczenie o jego odwołaniu może zostać skierowane do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta