Handel długami wciąż niepewny
Wprawdzie Sejm odrzucił niedawno senacką poprawkę dotyczącą opodatkowania VAT handlu długami i podatnikom nie grozi na razie dziwaczny przepis, w którym pojęcie "faktoringu" próbowano sprecyzować poprzez znacznie szerszą kategorię "obrotu wierzytelnościami", ale nadal wiele pytań pozostaje bez jasnej odpowiedzi.
Jedna z takich kwestii dotyczy rozliczeń pomiędzy zbywcą i nabywcą wierzytelności, z tytułu umowy cesji wierzytelności handlowych. Powstaje pytanie, czy takie transakcje powinny podlegać VAT, jako usługi faktoringowe, nawet gdy firma nabywająca wierzytelność nie jest firmą faktoringową w ścisłym znaczeniu? Jeśli tak, to jaka byłaby podstawa opodatkowania VAT? A może tego typu transakcja powinna być raczej klasyfikowana jako zwykła sprzedaż wierzytelności, objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Prześledźmy to na przykładzie.
PRZYKŁADZ umowy cesji wierzytelności zawartej pomiędzy X jako cedentem (zbywcą) a Y jako cesjonariuszem (nabywcą) wynika, że X dokonuje cesji wierzytelności na rzecz Y. Przedmiotem cesji są należnościX, wynikające z umowy sprzedaży sprzętu górniczego. Cena sprzedaży rozłożona zostaje na 36 rat, płatnych miesięcznie. Y...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta