Inwestycja we wspólnym budynku
Problemy pojawiają się, gdy nieruchomość jest co prawda wspólna, ale małżonkowie mają rozdzielność majątkową.
Jestem właścicielem 50 proc. nieruchomości, drugie 50 proc. ma moja żona (mamy podpisaną intercyzę, a więc jest rozdzielność majątkowa). Nieruchomość ma być teraz wyremontowana na cele wynajmu apartamentów. Jednakże remont i wynajem będę prowadził wyłącznie ja, ale w całym obiekcie. Żona swoją część przekazuje mi nieodpłatnie do użytkowania. Czy mogę całą wartość remontu rozliczyć u siebie w kosztach poprzez amortyzację, czy jednak muszę ją rozdzielić na pół i tylko połowę amortyzować u siebie? - pyta czytelnik Dobrej Firmy.
Prowadząc działalność w zakresie wynajmu nieruchomości, czytelnik ma prawo naliczać odpisy amortyzacyjne od służących temu wynajmowi środków trwałych (niezależnie od tego, czy będzie się to odbywać w ramach działalności gospodarczej, czy nie). W tym przypadku chodzi o nieruchomość (budynek). Czytelnik jest jednak jedynie jego współwłaścicielem. Drugim współwłaścicielem jest co prawda jego żona, ale między małżonkami istnieje rozdzielność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta