Przestawianie przemysłów obronnych na produkcję cywilną
NATO i Północnoatlantycka Rada Współpracy służą krajom Europy Środkowej i Wschodniej radą i pomocą
Przestawianie przemysłów obronnych na produkcję cywilną
Daniel George i Reiner Weichhardt
Początki zaangażowania NATO w proces przestawiania produkcji zbrojeniowej na cele cywilne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (łącznie z państwami dawnego Związku Radzieckiego) sięgają listopada 1991 roku, kiedy to -- podczas spotkania "na szczycie" w Rzymie -- ogłoszono odpowiednią deklarację w tej sprawie.
Konwersja przemysłów zbrojeniowych uznana została za element dialogu i współpracy w ramach Północnoatlantyckie j Rady Współpracy. Kierowano się przy tym faktem, że w nowych warunkach bezpieczeństwa międzynarodowego konwersja nabiera priorytetowego znaczenia i że jest ona podstawowym czynnikiem wpływającym na poprawę sytuacji gospodarczej oraz reformowanie byłych gospodarek planowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Nie ma potrzeby dodawać, że NATO ma pewną rolę do odegrania w tej dziedzinie. Może wnieść w ten proces wkład jedyny w swoim rodzaju, bowiem dysponuje olbrzymią ilością ekspertyz i dużym zasobem wiedzy na temat obronności. NATO nie próbuje konkurować z innymi organizacjami międzynarodowymi, zwłaszcza z tymi, które są w stanie sfinansować niektóre programy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta