Kiedy prawo do zerowej stawki
W artykule "(Nie)zbędne zabezpieczenie" (DF z 3 czerwca 2004 r.) pisałem o nieżyciowej, bo praktycznie martwej, regulacji dotyczącej powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki w eksporcie i dostawie wewnątrzwspólnotowej. Okazało się, że nie byłem odosobniony w swoich poglądach, skoro od 1 czerwca 2005 r. znowelizowano w tym zakresie ustawę o VAT. Jednak moim zdaniem ostatnia nowelizacja wcale nie uzdrowiła sytuacji.
Jak było przed 1 czerwcaPrzypomnijmy, że zgodnie z poprzednim brzmieniem art. 19 ust. 12 pkt 1 i 2 ustawy o VAT w przypadku eksportu towarów otrzymanie zaliczki powodowało powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu pod warunkiem, że wyniosła ona co najmniej 50 proc. ceny, oraz:
> wywóz towaru nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki,
> eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.
Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta