Jak pies ogrodnika
Przykładem jest odmowa poświadczenia dokumentu, który polskim pracownikom zarabiającym w Niemczech pozwoliłby zapłacić tam niższy podatek.
W Polsce pracownik może zapłacić niższe zaliczki na podatek dochodowy, jeżeli zadany rok chce się rozliczyć z podatku łącznie z żoną, a ta nie ma żadnych dochodów lub jej dochody mieszczą się w niższych przedziałach skali podatkowej.
Z podobnej możliwości polski pracownik mógłby skorzystać, pracując w Niemczech. Takie wspólne rozliczenie byłoby jednak "fikcyjne", bo dochody i tak byłyby opodatkowane w tym kraju, w którym zostałyby osiągnięte. Wspólne opodatkowanie nie oznacza więc, że żona pracownika mieszkająca w Polsce miałaby płacić w Niemczech podatek od dochodów osiągniętych w naszym kraju. Nadal, tak jak dotychczas, dzieliłaby się nimi z polskim fiskusem.
Chodzi tylko o to, by polski pracownik mógł zapłacić podatek w Niemczech według niższej klasy podatkowej - takiej, jaka przewidziana jest dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem.
Niestety wiele polskich urzędów skarbowych skutecznie to dziś uniemożliwia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta