Zarzuty trzymane w tajemnicy
Od 2003 roku największym utrudnieniem w trakcie kontroli podatkowej i postępowania podatkowego stała się praktyka pracowników urzędów skarbowych polegająca na tym, że nie przedstawiają oni podatnikom oceny prawnej ustalonego stanu faktycznego oraz zarzutów dotyczących prawidłowości ich rozliczeń podatkowych.
W efekcie podatnik dowiaduje się o nieprawidłowościach dopiero z wydanej przez organ podatkowy decyzji wymiarowej. Działania takie naruszają podstawowe zasady ordynacji podatkowej, a ich przyczyną jest niefortunny przepis - art. 290 § 3 tej ustawy.
Stwierdza on, że protokół kontroli podatkowej nie zawiera oceny prawnej sprawy będącej przedmiotem kontroli. Zauważmy jednak, że przepis ten dotyczy wyłącznie jednego dokumentu - protokołu kontroli, i jako wyjątek nie powinien być interpretowany rozszerzająco.
Niezgodnie z zasadamiChoć nie ma przepisu nakazującego wprost przedstawienie podatnikowi zarzutów (na co powołują się organy podatkowe), to jednak trzeba dokonać wykładni systemowej przepisów normujących postępowanie podatkowe.
Zasady postępowania podatkowego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta