Nie rozpaczaj, gdy zdarzy się pomyłka
Kodeks cywilny pozwala przedsiębiorcom uchronić się od kłopotów spowodowanych błędami w czynnościach prawnych. I choć nie można na to liczyć zawsze i bez wyjątku, to jednak warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje.
Najpierw rozsądekPrzepisy dosyć łaskawie odnoszą się do drobnych pomyłek w tekstach umów czy pisemnych oświadczeniach. Kodeks cywilny (w skrócie k.c.) mówi wyraźnie, że oświadczenia woli należy tłumaczyć tak, jak wymagają tego w konkretnych okolicznościach zasady współżycia społecznego i ustalone zwyczaje. Inaczej każda drobna niedokładność groziłaby nieważnością czynności prawnej.
PRZYKŁADAgent operatora telewizji kablowej podpisuje z przedsiębiorcą umowę o świadczenie usługi polegającej na dostępie do szerokopasmowego Internetu. Spisuje dane osobowe, starannie wypełniając przygotowany wcześniej formularz. Jednak zmęczony zapomina postawić krzyżyk w jakiejś ważnej rubryczce formularza, np. tam, gdzie wydrukowany jest fragment oświadczenia woli klienta w postaci słów "Tak, zamawiam usługę szerokopasmowego Internetu". W takiej sytuacji, dzięki właśnie ustalonym zwyczajom, jest jasne, że klient usługę zamówił, nawet jeśli krzyżyka w formularzu nie będzie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta