Urlopowe wątpliwości pracowników i pracodawców
Do udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego zobowiązany był poprzedni pracodawca. Dziś po ustaniu stosunku pracy musi on wypłacić ekwiwalent za urlop niewykorzystany (art. 171 kodeksu pracy). Wyjątek od tej zasady przewidziany jest w art. 23 1 kodeksu regulującym przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę. Zgodnie z jego przepisami za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejęciem zakładu w całości, odpowiada nowy pracodawca, a w razie przejęcia części zakładu - solidarnie odpowiadają obydwaj pracodawcy.
Podział urlopu za rok bieżący reguluje art. 155 1 k.p. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu (a taki urlop przysługuje w każdym roku kalendarzowym), powinien on ten urlop wykorzystać u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w tym roku przed rozwiązaniem umowy o pracę, a u kolejnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta