ARBITRZY O PRZETARGACH
Zamawiający ma prawo zastrzec w specyfikacji, że chce kupić towar nowy, a nie regenerowany. Nie narusza to zasad uczciwej konkurencji - orzekli arbitrzy w wyroku z 25 lipca 2005 r. (sygn. UZP/ZO/0-1825/05).
Przetarg był na dostawę tonerów do drukarek. Zamawiający zaznaczył w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że oferty mają dotyczyć tonerów nowych. Firma sprzedająca takie urządzenia regenerowane uznała, że taki zapis utrudnia uczciwą konkurencję, gdyż uniemożliwia jej wzięcie udziału w przetargu. W złożonym proteście domagała się, aby zamawiający wyeliminował sporne sformułowanie ze specyfikacji. Po jego oddaleniu odwołała się do zespołu arbitrów.
Ten jednak uznał, że zamawiający nie naruszył przepisów. - Miał prawo żądać zaoferowania towaru fabrycznie nowego. Tonery regenerowane nie mogą legitymować się cechą fabrycznie nowych - uzasadnił przewodniczący Dariusz Ćwik. Jego zdaniem o ograniczeniu dostępu do rynku można by mówić dopiero wtedy, gdyby zamawiający zażądał produktów oryginalnych (firmowych). On natomiast zastrzegł, że tonery mają być nowe, co pozwalało wystartować w przetargu wszystkim firmom oferującym taki towar.
Język polski niekoniecznyKierownik projektu, który zajmie się organizacją pracy swojego zespołu, nie musi znać języka polskiego. Zamawiający nie ma prawa stawiać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta