Plusy i minusy różnych praw
W Polsce spółdzielcze mieszkania powstały już w pierwszej połowie XX wieku. Niestety, totalitarny, zbiurokratyzowany i scentralizowany ustrój PRL zniszczył najlepsze cechy spółdzielczości, choćby takie jak samorządność. Innej zaś drogi do mieszkania niż narzucona wtedy nie było. To sprawiło, że powszechnie spółdzielnie nie są lubiane nawet przez swoich mieszkańców. Niemniej - budują mieszkania, choć coraz mniej. Budują te, które mają jeszcze grunty, i to w niezłych lokalizacjach.
Jakie prawaDo niedawna spółdzielca mógł nabywać tylko własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu. Dziś może otrzymać też odrębną własność, może też wynajmować lokal od spółdzielni. Lokatorskie prawa są dwojakiego rodzaju: stare, tradycyjne, które można przekształcać we własność, lub własnościowe spółdzielcze prawo oraz lokatorskie, w którym budowę kredytował Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Tego ostatniego ustawowo nie można przekształcać.
Bądź spółdzielcąPraktycznie nowe mieszkanie w spółdzielni można nabyć obecnie na własność, z własnościowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta