Grupy interesów pod kontrolą
Lobbing, określany przez ustawę z 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa jako "każde działanie prowadzone metodami prawnie dozwolonymi zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa", był już znany (choć bez użycia tej nazwy) w czasach I i II Rzeczypospolitej, a nawet PRL. Nie był jednak ujęty w ramy prawne. Istniał jako zjawisko faktyczne, niekiedy niedostrzegane, a bardzo często lekceważone.
Istnienie lobbingu w postaci prawnie unormowanej pozostaje w ścisłym związku z funkcjonowaniem na arenie polityczno-społecznej grup interesów. Te z kolei są zjawiskiem charakterystycznym dla ustrojów akceptujących de facto i de iure pluralizm społeczny. Uznają one bowiem zróżnicowanie i swobodną konkurencję poglądów, interesów, stylów życia, idei za wartość konstytutywną każdej niemalowanej demokracji. Ci zaś, którzy je wyrażają i głoszą, mają prawo domagać się wysłuchania, gdy zapadają dotyczące ich decyzje o istotnym znaczeniu publicznym, zwłaszcza jeśli przybierają one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta